Avrupa’da koronavirüs alarmı! Bir günde iki katına çıktı

Koronavirüs salgını (Kovid-19) nedeniyle tüm dünya alarmda! Edinilen son dakika haberine göre dünya genelinde koronavirüs salgınına yakalanan kişi sayısı 100 bini geçti, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 357 kişiye ulaştı. Avrupa‘dan ie koronavirüs ile ilgili korkutan açıklamalar gelmeye devam ediyor. İtalya‘da meclise sıçrayan koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı gün içinde36 kişi arttı. DSÖ yetkilileri koronavirüs ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunuyor. İşte koronavirüs ile ilgili tüm detaylar…

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını hızla yayılıyor. Edinilen son dakika habere göre koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 527’ye çıktı. Koronavirüs vaka sayısı ise 103 bin 725 olarak belirtildi. Avrupa‘dan koronavirüs ile ilgili korkutan haberler gelmeye devam ediyor. İtalya‘dan gelen son dakika habere göre koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı gün içerisinde 36 artarak 233,’e ulaştı.

AVRUPA’DA KORKUTAN TABLO: BİR GÜNDE İKİ KATINA ÇIKTI

Avrupa ülkelerinde hızla yayılmaya devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bugüne kadar 264 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan vaka sayıları bir günde neredeyse iki katına çıkarak 5 bin 883’e yükseldi.

İtalya’da hem korku hemde virüsle mücadele amacıyla alınan tedbirlerin etkisi başkent sokaklarında gözle görünür hale geldi.
Kovid-19, İtalya‘nın öncelikli olarak kuzeyini etkilese de başkent Roma da özellikle turizm sektöründe zor günler geçiriyor. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Roma’da tarihi İspanyol merdivenleri, dünyaca ünlü markaların olduğu Condotti ve Corso caddeleri, Venedik Meydanı, Fori Imperiali Bulvarı ve Roma’nın simgesi Kolezyum ile Aşk Çeşmesi’nin turist yoğunluğunun olağanın oldukça uzağında, altında olduğu gözlendi.

Avrupa‘da Kovid-19’dan en fazla etkilenen ülke İtalya olurken, son resmi verilere göre burada ölü sayısı 233, tedavisi devam eden virüsün bulaştığı kişi sayısı da 5 bin 61 olarak biliniyor.

Özellikle yaşlıların ve bazı turistlerin kent merkezinde maskelerle dolaştıkları göze çarparken, restoran ve kafelerin boşluğu, sokak çalgıcıların önünde onları dinleyen kalabalıkların birikmemesi ve müşteri bulamayan taksilerin uzun kuyruklar oluşturması dikkati çekti.

Koronavirüs hastalarından Avrupa‘da ölümlerin en fazla görüldüğü ikinci ülke ise 11 ölü ile Fransa oldu.

FRANSA’DA DEFNEDİLECEK

Corona virüsü virüsü sebebiyle Fransa’da hayatını kaybedenler arasında bulunan Türk vatandaşı 64 yaşındaki Halil Bıçkı’nın Salı günü Fransa’da defnedileceği öğrenildi.

Vaka sayısının 693’e ulaştığı Fransa’da koronavirüse yakalananların arasında merkez sağ Cumhuriyetçiler’den (LR) milletvekili Jean-Luc Reitzer ve Ulusal Meclis’teki bir çalışan da bulunuyor. Reitzer’in 25 Şubat’ta Ulusal Meclis’te toplantılara katıldığı belirtiliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, mevcut durumda 2 seviyesinde olan koronavirüse karşı ulusal alarm seviyesinin gelecek günlerde salgının daha fazla yayılmasıyla 3’üncü seviyeye çıkarılabileceği uyarısında bulundu. Macron, özellikle genç Fransızlardan yaşlı insanları ziyaret etmemesini istedi.

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer ise ülkede koronavirüs salgınının etkili olduğu bölgelerde tedbir alıcıyla 150 okulun kapatıldığı, 45 binden fazla öğrencinin ve 3 binden fazla öğretmenin izole edildiğini belirtti. Ayrıca Mulhouse’da 50’den fazla kişinin bir arada olacağı etkinlikler iptal edildi.

Diğer yandan İspanya’da koronavirüs bulaşanların sayısı, 460’a yükseldi. Madrid, 137 vaka ile İspanya’da en fazla koronavirüs vakasının olduğu özerk bölge olarak öne çıkıyor.

Bu arada koronavirüsten dolayı ülke genelinde çok sayıda ekonomik, sosyal, kültürel, sportif ve dini çok sayıda etkinlik ya iptal edildi ya da başka bir tarihe ertelendi. Başkent Madrid ile Barselona kentlerinde gıda sektörüyle ilgili yapılması öngörülen iki önemli fuar haziran ayı sonrasına ertelendiği duyuruldu.

Ayrıca Katolik dünyasının önemli bayramı olan 5-12 Nisan arasındaki Paskalya öncesinde bazı kiliselerin geleneksel olarak organize ettiği dini etkinlikler (Hz. İsa heykelciğinin ayağının yıkanıp, öpülmesi gibi) Kovid-19’a karşı önlem gerekçesiyle iptal edildi.

Madrid’in Leganes ve Torrejon de Ardoz ilçelerindeki iki evangelist kilisede koronavirüs vakalarına rastlandığı açıklandı.

Avrupa‘da koronavirüsün can aldığı diğer ülkelerden İngiltere’de 2 ölü ve 186, Hollanda’da 1 ölü ve 187 vaka, İsviçre’de ise 1 ölü 264 vaka bulunuyor.

Avrupa’da koronavirüsün bulaştığı diğer ülkeler ise şu şekilde sıralanıyor: “Almanya’da 699, Belçika 168, Avusturya’da 72, Yunanistan’da 46, Portekiz’de 15, Çekya 19, Romanya’da 8, Macaristan 5, Polonya 6, Slovakya 3. ” Güney Amerika ülkesi Peru’da çeşitli Avrupa ülkelerinde bulunan bir kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiği açıklandı.

Peru Devlet Başkanı Martin Vizcarra, canlı yayında yaptığı açıklamada, “Bugün, ülkemizde ilk Kovid-19 vakasının daha önce İspanya, Fransa ve Çek Cumhuriyeti’nde bulunan 25 yaşındaki bir erkekte görüldüğünü doğrulamak durumundayım.” dedi.

Halka sükunet çağrısı yapan Vizcarra, Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak gerekli önlemlerin alındığını sözlerine ekledi.

KOVİD-19 VAKASI LATİN AMERİKA’DA ARTIŞ GÖSTERİYOR

Latin Amerika’da ilk Brezilya’da görülen virüsün bulunduğu ülkelerde virüse yakalanan kişi sayısı artıyor. Virüsün bulaştığı kişi sayısı Ekvador’da 13, Brezilya’da 14, Meksika ve Şili’de 5 Arjantin’de 8’e yükseldi. Latin Amerika’da ilk olarak Brezilya’da, ardından Meksika, Ekvador, Dominik Cumhuriyeti, Arjantin ve Şili’de görülmüştü

SON RAKAMLAR

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 104 bini geçti. Hükümetler ise virüsün ilerlemesini durdurmak için sert önlemler almaya devam ediyor.

Bu sayıyla birlikte son yıllarda yaşanan diğer büyük salgınları da gölgede bıraktı. Daha önce küresel ölçekte etkili olan SARS, MERS ve Ebola salgınları daha az insanı etkilemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.