Alaycılığa Tenezzül Etmeyin!

Kuran, mükemmel karakterin nasıl olması gerektiğini öğrenebileceğiniz tek kaynaktır. Allah’a iman ederek Kuran’a tam uyan bir insan dünya üzerinde karşılaşabileceğiniz en kaliteli insandır. Gerçek asalet sadece Kuran’a uymakla kazanılabilir.

Asaletin soylu bir aileden gelmekle, doğumundan beri görgülü insanlar arasında yetişmekle ilgili olduğu zannedilir; yanlış. Kalitenin iyi okullar bitirmiş olmakla, makam mevki elde etmekle ilgili olduğu zannedilir; yanlış.
Bu sayılanlar bazen bazı kişilere bazı olumlu özellikler kazandırsa da gerçek bir karakter olgunluğu kazandırmaz. Çevrenize bir dikkatli bakın; bu özelliklere sahip insanların da sayısız basit tavır içine girdiklerini fark edeceksiniz.
İnsanın kendisini çok küçük düşürücü bir konuma sokan alaycılık konusunu ele alalım. Toplumun her kesiminden insan bu çirkin tavrı sergiler. En kötüsü de bunun alay edilen kişiye sezdirilmeden o gittikten sonra yapılması, hatta yanındayken kaş göz hareketleriyle yapılmasıdır.
Sonra bu kişi aralarına döndüğünde ise, sanki onun hakkında böyle bir kanaati hiç taşımıyormuş gibi davranırlar. Hatta sözde sevgi dolu ifadelerle, gayet sıcak jest ve mimiklerle konuşurlar.
Alay edilen konu kişinin basit bir dil sürçmesi, yabancı bir kelimeyi doğru telaffuz edememesi, boş bulunup mantıksız bir öneri dile getirmesi, bilgisayar ya da telefondaki bir özelliği kullanmayı bilememesi, popüler kültür ya da genel kültürde bir eksikliğinin olması vb. olabilir. Bu konulardan herhangi birinde yapılan bir hata ile haftalar boyunca dalga geçilebilir.
Alay eden kişi karşısındakinin gayet insanî bir hata yaptığının, normal bir uslupla doğrusu anlatıldığında kolayca düzeltebileceğinin farkındadır. Buna rağmen, iyilikten yana olup karşısındakine fayda sağlayacak tavrı sergilemek yerine, alaycılığı tercih eder.
Böyle bir ortamda herkes kendisinin arkasından da dalga geçildiğini bilir. Herhangi bir hata yaptıklarında, meydana bir zarar gelmese de, alay unsuru olacaklarını bilmenin azabını yaşarlar.
Alay eden kişi ise, kendisini bir ikiyüzlülüğe mahkum etmiş olur. Arkasından alay ettiği insanın yüzüne karşı sahte bir sevecenlik maskesi ile dolaşır. Alay etmek bir kalitesizlik, kendisini böyle ikiyüzlü ve bayağı bir duruma mecbur bırakması ikinci bir kalitesizliktir.
Ey iman edenler, bir kavim (bir başka) kavimle alay etmesin, belki kendilerinden daha hayırlıdırlar; kadınlar da kadınlarla (alay etmesin), belki kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp-küçük düşürmeyin ve birbirinizi ´olmadık-kötü lakablarla´ çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir. Kim tevbe etmezse, işte onlar, zalim olanların ta kendileridir. (Hucurat Suresi, 11) Kuran, kaliteli bir karakteri gerekli tüm detaylarla açıklamıştır. Ses tonundan yürüyüş şekline, hayatın amacından ahirete kadar tüm önemli konular en yeterli şekilde anlatılmıştır. Alay etmek de Kuran’da yasaklanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.