ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: ‘Savaştan kaçınıyoruz’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin İran’la savaşmaktan kaçındığını ancak “caydırıcılık ve savunma” amacıyla bölgeye ek birlikler konuşlandırıldığını açıkladı. Pompeo, caydırıcılık önlemlerinin başarısız olması ve İran tarafından kötüye kullanılması halinde ABD Başkanı Donald Trump’ın harekete geçeceğinden emin olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo açıklamasında, ABD’nin İran’la savaşmaktan kaçınmayı hedeflediği ve Körfez bölgesinde konuşlandırılması istenen ek birliklerin “caydırıcılık ve savunma” amaçlı olduğunu söyledi. Pompeo, bu tür caydırıcılık önlemlerinin başarısız olması ve bunun da İran tarafından kötüye kullanılması durumunda ABD Başkanı Donald Trump’ın harekete geçeceğinden emin olduğunu ifade etti.

ARAMCO SALDIRISINDAN İRAN’I SORUMLU TUTMUŞTU

Washington ile Tahran arasındaki gerginlik, ABD’nin geçtiğimiz hafta Suudi devlet petrol şirketi Aramco tesislerine yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tutmasıyla daha da arttı.

Pentagon, saldırının ardından Suudi Arabistan’ın hava ve füze savunmasını desteklemek için ülkeye ek birlikler gönderdiğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.