27 Maddede Nasıl Güçlü Bir İnsan Olabilirsiniz?

1- Size bağıran birini dinlerken bağırmasına takılmadan konuyu dinleyip, o konuyu kendinizde değiştirmeye çalışabilirsiniz. Eleştirilmekten korkmayın.Doğru bir eleştiri sizi geliştirir.

2- İşte patronunuz size kızıyorsa, küçük bir kız çocuğu olmayı bırakın, alınganlık yapmayın, kızıp bağırıp çağırmayın. Kızdığı konuya dikkat ederseniz işi daha detaylı öğrenebilir, yeteneklerinizi artırabilirsiniz. Bu durumda, üzülmemeniz size artı bir şey kazandıracaktır.
3- Her bağırıp çağırma doğru olmayabilir bu durumda, bu görüntüyü tvde izliyormuş gibi izleyin. Eğer doğru olup olmadığına karar veremiyorsanız, bu bağırıp çağırmanın, o an kafanızı karıştırmasına izin vermeyin, gününüzü mahvetmesine engel olun, kesinlikle bir karşılık vermeyin. Eve gidip sakin bir kafayla dediklerini değerlendirebilirsiniz. Eğer doğru bir tarafı varsa, o konuyu dikkate alır, devam edersiniz.
4- Kimseye laf yetiştirmeye çalışmayın. Gerekirse alttan alın bu sizi yüceltir, küçültmez. Dayanıklılığınız artar. Bu tip ortamlarda kişilik gösterip, basit tavırlara yanaşmayın.
5- Dedikodudan her zaman uzak durun. Basit davranışlara katılmama kararı alırsanız dayanıklılığınız artar. Sizin hakkınızda yapılan dedikodulara da aldırmaz, başkalarının yaptığına da tenezzül etmezseniz, sağlam bir karakteriniz olur.
6- Sürekli bağırarak, kızarak konuşan insanları olduğu gibi kabul edin, çekinmeyin, aldırış etmeyin. Her insanın tavırlarının, huylarının, üsluplarının farklı olduğunu düşünün. Bu size karşı yapılan bir tavır değil, genel bir tavırdır, alınganlık yapmanın lüzumu yok.
7- Tavsiyeleri dinleyin. Ama boş muhabbetten de uzak durmayı bilin. Hayatınızdaki fazlalıkları, fazla insanları çıkarabilirsiniz.
8- İnsanları memnun edeceğim diye kendinizden, kişiliğinizden ödün vermeyin ancak fedakarlık yapmaktan, sevgi göstermekten, birilerini mutlu etmekten de çekinmeyin.
9- Sinsi tavırlar göstermek veya kafanıza takıp günlerce düşünmektense birinin tavrından rahatsız oluyorsanız, bunu açıkça kırmadan nezaketiyle söyleyebilirsiniz, bu sizi güçlü yapar.
10- İnsanlara nezaket göstermek sizin asilliğinizi artırır, kalitenizi ve bununla beraber kişiliğinizi güçlendirir.
11- Kafanıza takılan konuları ertelemeyi öğrenin. Stres, korku gibi duygular sizi yıpratır ve gücünüzü azaltır.
12- Potansiyelinizi artırın. Kişiliğinizi güçlendirdikçe, gücünüz daha da artacaktır. Çok daha güzel, çok daha kaliteli, çok daha iyi niyetli, güzel ahlaklı, bilgili, yetenekli, kültürlü, daha sağlıklı biri olabilirsiniz. Daha güzel giyinebilir, daha sabırlı olabilir, daha çalışkan olabilirsiniz. Nasıl biri olmak istiyorsanız bunun için çabalayın. Daha çok spor yapın, daha sağlıklı beslenin, güzel giyinmeye özen gösterin, daha bakımlı olmak kendinize güveninizi artıracaktır. Zorluklar karşısında daha iradeli olabilirsiniz.
13- Zorlukların sizi geliştireceğini asla unutmayın. Her gelen zorluğun sizin için güzel bir yol olduğunu bilin. Zor bir sınav sonrasında iyi bir işe gireceğinizi bilseniz, ne kadar zorlarsa zorlasın o sınavdan korkmazsınız, çabalarsınız öyle değil mi? Ya da güzelleşmek için cerrahi operasyonlar geçiren birini düşünelim sonunda çok güzel biri olacaksa, bütün acılara sabreder değil mi? O yüzden başınıza gelen her türlü zorluğun sizi güzelleştireceğinden, olgunlaştıracağından, akıllandıracağından, kişiliğinizi geliştireceğinden emin olabilirsiniz.
14- Öfkelendiğinizde öfkenizi yenmeyi öğrenin. Öfkeyle hiç bir sonuca ulaşamazsınız. Bu sizi basite sürükler, ama her öfkenizi yendiğinizde, iyi bir insan olmaya yaklaşırsınız. Unutmayın iyi bir insan olmadan, mükemmele ulaşmanız mümkün değil. Zalimliklerinizi bitirin, kuyu kazmaktan, çelme takmaktan vazgeçin.
15- Arkadaşlarınızın zor zamanlarında yardımına koşmayı bilin bu sizi güçlü biri yapar, çünkü sığınılacak bir liman olmak kolay değildir. Bir anne karakteri ister. Bu da sizin gücünüze güç katar dayanıklılığınızı artırır.
16- Ağlamamayı öğrenin. İnsanlar içinde acziyetinizi göstermeyin. Ağlama hissi geldiğinde, aklınıza başka şeyler getirerek buna engel olmaya çalışın, irade gösterin.
17- İrade insanı çok güçlendirir. Bazı konularda irade göstermek için çabalayın. Bu diyet olabilir, sigarayı bırakmak, tatlıyı azaltmak, düzenli spor yapmak gibi şeyler olabilir. İradeli insanlar güçlü insanlardır. Sizi zorlayan şeylerin üstüne gidin. Bir şeyden vazgeçemiyorsanız, onu bırakıp sabır göstermeyi deneyin.
18- Korktuğunuz şeylerin üstüne gitmeye çalışın. Bir süre korkmaya devam edersiniz ama daha sonra ondan korkmadığınızı görürsünüz.
19- Bilinçaltınızı temizleyin. Küçüklükten kalma korkular, tedirginlikler, üzüntüler size ayak bağı olur. Durumlar değişse bile onlar kafanızın bir köşesinde durur ve en olmadık zamanlarda açığa çıkar. O yüzden bunları yazarak düşünebilirsiniz, bundan neden tedirgin oluyorum, ne yapmalıyım, nasıl yenebilirim, doğrusu nedir, ve tedirgin olmak neden saçma şeklinde sorularla konuyu açığa çıkardığınızda aslında ne kadar basit bir konu olduğuna şahit olacaksınız. Sizi tutan zincirleri yok edin.
20- Dayanamayacağınız hiç bir zorluk başınıza gelmez. Herşey hayırla yaratılır, bunu aklınızdan çıkarmayın. İçinizdeki gücün farkına varırsanız, olaylardan kolay kolay etkilenmez, sabır göstermekten zevk alırsınız. Unutmayın ki, Öldürmeyen şey sizi güçlendirir.
21- Her zorluk geldiğinde sağlığınız için şükredin. Ve hayatınızdaki diğer güzellikleri bir kağıda yazın, ne kadar çok zevk alacağınız şeyler olduğunu göreceksiniz.
22- Sevdiğiniz bir şeyi hediye etmek sizi güçlendirir, aslında hiç birşeye bağlı olmadığınızı görürsünüz.
23- Birinin arkasına saklanarak ya da birilerine dayanarak hayat yaşanmaz. Tek bir birey olduğunuzu sürekli kendinize hatırlatın.
24- Hiç bir hata sizi yıldırmasın. Düştüysek kalkarız deyip, planlarınızı tekrar düzenleyip, umutla çalışmaya devam edin.
25- Sorumluluk almayı bilin. İşleri zamanında bitirmeye çalışın. Şımarık tavırlar yerine halden anlayan olmak sizi güçlü kılar.
26- Çekingenliğinizi yenecek tavırlar yapın, toplum önünde konuşmak, sunum yapmak, şarkı söylemek, espri yapmak sizi açacaktır. Şımarık olmadan sosyal olmanız, size bir artı katacak, kendinize güven gelecektir.
27- Hiç bir bam teliniz olmasın, bunlardan düşünerek vazgeçebilirsiniz. Bu olmazsa yaşayamam dediğiniz hiç bir şey olmamalı.
28- Çok fazla şartlara bağlı hayatınız olmamalı. Çünkü zor bir durumda kaldığınızda, ya da hayat şartlarınız kötüleştiğinde, prenses takılmayan insanlar daha çabuk atlatırlar bu durumu. Diğerleri çok fazla şey yaşayabilirler.
29- Hiçbir şeye bağlı kalmayın. Kıyafetleriniz, eviniz, arabanız, yazlığınız, hiçbir şey hayati bir öneme sahip değil. Bir tek ruhunuz var, hiçbir şeyiniz olmadan da yaşayabilirsiniz, bunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.