14 resimde sevimli pon pon yengeci

1-Bu küçük pon pon yengeçler, Hint Pasifik’teki sığlıklarda hayat sürüyorlar.

2-Her bir pençesiyle deniz anemonlarını tuttuğu için pon pon adını alırlar.
3- Büyük olasılıkla dalgalar oluşturup yırtıcıları savuşturmak için bu anemonları tutuyorlardır.

4- Anemonlar da böylece yengeçlerin artık yiyeceklerinden yararlanmış oluyor.

5- Çoğu yengeçlerin avlanma ve savunma için çok güçlü pençeleri vardır.
6- Libya yengeçlerininde, anemonları iyi kavraması için küçük cımbız kıskaçları vardır.
7- Yeni bir araştırmada, pon pon yengecinin tuttuğu anemon kıskaçlarından zorla alındığında yengeç başka bir yengeçten anemon çalma eyleminde bulunuyor.
8- Sonrasında mağdur olan yengeç ve diğer hırsız yengeç anemonlarını ikiye bölüyor ve böylece anemonlarda kendi içinde özdeş bir klon kurmuş oluyorlar.
9- KLONLAYAN YENGEÇ
Araştırmacılar yengecin pençelerinden anemonları dikkatlice ayırıp petri kabına (Biyologların hücreleri ya da küçük yosun bitkiler için kullandığı basit bir cam veya plastik silindir şeklinde, kapağı olan bir kaptır) incelenmesi için koyuyorlar.
10- Araştırmacı Yisrael Schnytzer, yengecin anemondan ayırmanın zor olduğunu ve hiç bırakmak istemediğini dile getiriyor.

11- Sonuç olarak yengeç tutuğu anemonu ikiye ayırdığı için anemon bir kaç günde kendini klonluyor ve yeni özgün bir anemon oluşmuş oluyor.

12- Bu, bir hayvanın başka bir hayvanı aseksüel olarak türeten ilk vakadır. (Journal Peerj, Ocak 31 de yapılan araştırma- https://peerj.com/articles/2954/)
13- Yengeçlerin anemonlar ile bu ilişkisini yaratan herşeyin sahibi olan Allah’tır. Kuşkusuz bu şuursuz canlıların, bunu akıl etmeleri mümkün değildir.
14- Allah bu sevimli canlıları, rahmetiyle avcılarından koruyor. Biz insanların hoşuna gitsin ve Allah’ın varlığını takdir edelim diye, güzel, süslü ve sevimli yaratıyor.
Kaynak: https://news.nationalgeographic.com/2017/01/crabs-anemones-pom-pom-clones-fight/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.