12 Resimde Kurukafalı Tırtıl

1-Allah’ın doğadaki yaratma sanatının örnekleri sayısızdır. Kurukafa suratlı tırtıl da bunlardan biri. Muhteşem güzellikteki pembe altkanatlı kelebeğe dönüşecek olan kurukafa suratlı tırtıl, kendisiyle beslenmeye kalkan avcı hayvanları görünümüyle dehşete düşürüyor.

2-Daha önce sayfamızda, kanatlarında yaratılmış olan göz desenleriyle avcılarını kendisinden uzaklaştıran kelebek ve güvelerden bahsetmiştik. Ama kurukafa suratlı tırtılda bundan fazlası var: Korkutucu gözlerin altında bir de iri dişlere benzer şekiller göze çarpıyor.
3-Başta sadece kuru yaprağa benzer soluk kahverengi görünümde yaratılmış olması sayesinde kamufle olarak korunan bu canlı büyüdükçe, üzerinde önce sarı halka içindeki gözler belirir. Vahşi beyaz diş görünümlü desenler daha sonra ortaya çıkar. Kuşkusuz tırtıl bu tasarımları kendisi geliştiremez, vücuduna ekleyemez, savunma için kullanmayı bilemez.
4-Bu canlı kendi vücudundaki bu tasarımların nerede ne zaman belirdiğinden, neye benzediğinden, hatta varlığından bile haberdar değildir. Güven içinde yaşamını sürdürürken Allah tarafından korunmaktadır.
5-Avlanmaya gelen kuşlar, küçük ve savunmasız bir tırtıla değil, büyük bir canlının iri dişli suratına bakmakta olduklarını sanarak hızla uzaklaşırlar. Tırtılın kurukafa desenli kısmı yukarı doğru kıvırması nedeniyle buradaki derinin gerilmesi, desenin daha da büyük görünmesini sağlar.
6-Burada kurukafa suratlı tırtıl için yaratılmış gizli bir savunma taktiğinden daha bahsetmek gerek: tırtılın ayakları sandığınız, aşağı kıvrılmış duran kısım aslında tırtılın başı. Pembe altkanatlı güvenin larvası olan tırtılımız, bu yöntemle avcılarını yanıltır. Hızla etkisiz hale getirmek için baş kısmından saldırdığını sanan avcılardan kaçabilir, gizlenerek arkadan yaklaştığını sanan avcıları fark edebilir.
7-Ancak buna rağmen bu sevimli tırtılın soyu tükenme tehlikesi altında. Avcılardan korunamadıkları için değil, besin bulamadıkları için.
8-Avustralya yağmur ormanlarında yaşayan minik bir tırtılın onca ağacın arasında nasıl aç kalabildiğini sorabilirsiniz. Ama kurukafalı tırtıl yemek konusunda çok seçici. Sadece tek bir tür asma yaprağı ile besleniyor. Bilimsel adı Carronia multisepalea olan bu asma yaprakları, kurukafalı tırtılın yaşadığı Queensland ve New South Wales eyaletlerindeki 600 mt yükseklikteki subtropikal yağmur ormanlarında belirli bölgelerde bulunuyor.[i]
9-Tırtılımız, yavrulamak için de sadece bu bitkinin yaşadığı yeri tercih ediyor. Bu da soyun devamını zorlaştıran bir diğer faktör.  Çünkü Avusturalya yağmur ormanları her geçen gün azalıyor, tabii egzotik asma türleri de. Açıkçası tırtıl son bir yıl içinde sadece 6 noktada görüldü. Bilim adamları sayısının ciddi şekilde azalmış olabileceğini düşünüyor. Sayıları çok azaldığında, soylarının tükenmesini hızlandıran bir diğer faktör de yetişkinlerin doğada karşılaşamaz hale gelmeleridir.
10-Soyu tükenme tehlikesi altındaki canlılar için özel koruma programları geliştiriliyor. Yağmur ormanlarının yok olmasının da önüne geçilmeye çalışılıyor. İnsanlara doğayı korumalarını sağlayacak şuuru kazandıracak olan, asıl olarak tüm bu canlılığın kıymetli olduğunu fark etmelerini sağlamaktır.
11-Doğadaki canlıların, Allah’ın yarattığı sanatı görme fırsatı olarak özel yaratıldığını düşünen, tüm canlılara karşı Allah Katında sorumluluk hisseden bir insan onlara zarar verecek herhangi bir tavırdan doğal olarak kaçınır.
12-Allah’ın bize olan sevgi ve şefkatinden dolayı doğada böylesine güzel ve çeşitli canlılar yarattığının farkında olan bir insan, Allah’a olan sevgisini onun yarattıklarına da yansıtır. Sevgi meydana geldiğinde, kötülük ortadan kalkar. Allah’ı seven, O’nu tanımaya çalışan insanlar, O’nun yarattıklarına sevgi ile bakar, özenli davranırlar.
Allah’ın herhangi bir şeyden yarattığına bakmıyorlar mı? Onun gölgeleri küçülerek sağdan ve soldan Allah’a secde eder vaziyette döner. (Nahl Suresi, 48)

Kaynak:

[i]The Pink Underwing Moth: Skull-Faced Caterpillar of Australia’s Rainforest”,

31 July 2016, http://www.arkin space.com/2016/07/the-pink-underwing-moth-skull-faced.html, (erişim tarihi: 27/12/2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.