UZUN YILLAR BOYUNCA SAĞLIKLI OLUP DİNÇ BİR YAŞLILIK İÇİN UYGULAYABİLECEĞİNİZ 17 KOLAY DETAY

Türk halkı olarak beslenme şeklimizi değiştirmediğimiz için hızla kilo alıyoruz, kendimizi yorgun hissediyoruz ve birçok hastalıkla baş etmek zorunda kalıyoruz. Proteinler yerine karbonhidrat ve zararlı yiyeceklerle besleniyoruz. Az yesek de kilo almamızın sebebi bu.

Şimdi gelelim içeriğimize… Sağlıklı bir hayat için öyle her şeyi hayatınızdan çıkarmamıza gerek yok. Zararlı olanları çıkarıp besin değerleri yüksek, fiyatı uygun besinleri hayatınıza ekleyin hem dinç, sağlıklı, güçlü hem de kendinizi huzurlu hissedeceksiniz.

Unutmayın gençken vücudunuz için gösterdiğiniz fedakarlığın karşılığını yaşlanınca alacaksınız. Dinamik bir yaşlılık dönemi geçirmek kim istemez?

 1. TATLIYA ELVEDA! FAKAT KENDİNİZİ 15 GÜNDE BİR, SEVDİĞİNİZ BİR TATLIYLA ÖDÜLLENDİREBİLİRSİNİZ

Böylece tatlıdan çok zevk alacaksınız.

1-Tatlıya elveda
 1. HAMUR İŞİNİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN!

Misafirliğe gittiğinizde tabağınızdaki mercimek köftesi, kısır, salata veya sarmaları tercih edebilirsiniz.

Canınız istediğinde tam tahıllı ürünler de tercih edebilirsiniz. Arada makarna salatası yiyebilirsiniz. Esmer un ile ayda bir kere kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

2-Hamur işini hayatınızdan çıkarın
 1. KEFİR İÇMEYİ DENEDİNİZ Mİ? SADECE MİDE SORUNU OLANLAR DEĞİL ASLINDA HEPİMİZİN İÇMESİ GEREKİYOR.

Çünkü kefirde probiyotik bakteriler var. Besinlerin emilimi ince bağırsakta gerçekleşir. Oradaki zararlı bakterileri öldürüp onların kana karışmasını engellerler. Hem de sindiriminizi kolaylaştırıyorlar bu minik canlılar. Ekşi ekmek mayasından oluştuğu için bağışıklığınızı da güçlendiriyor.

Marketlerde meyveli kefirler de mevcut. İşe, okula giderken hemen alabilirsiniz. Abur cubur yerine bundan alabilirsiniz, çok seveceksiniz. Evde kefir yapmak da oldukça kolay. Aktardan aldığınız kefir mayasını sütte bir gün bekletip süzdükten sonra kefir elde edebiliyorsunuz. Ve mayanız gittikçe çoğalıyor.

3-Kefir içmeyi denediniz mi
 1. PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENİN. BU SİZİ HEM GÜÇLÜ TUTARAK BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRECEK HEM DE KARBONHİDRATLARDAN UZAK TUTACAKTIR.

Biz kendimizi karbonhidrata veriyoruz. Bunun yerine, sabah yumurta ve sütle başlayıp gün içinde de et, yoğurt, tavuk, balık, sebzelerle devam edebiliriz. Vücudunuzda protein sentezi yapılması ve DNA’nızın hasar görmemesi için proteine ihtiyacınız var.

4-Protein ağırlıklı beslenin
 1. FASTFOOD’DAN UZAK DURUN! BUNUN YERİNE EVDE KENDİNİZE HAMBURGER HAZIRLAYABİLİRSİNİZ.

Böylece fastfoodların zararlı etkilerinden kurtulmuş olursunuz. Serbest radikaller, vücudunuzda hasarlara yol açıyor, erken yaşlanmanıza vesile oluyor.

5-Fastfood'dan uzak durun
 1. BOL SU İÇİN! BUNUN İÇİN ODANIZDAKİ VE İŞ YERİNİZDEKİ MASANIZA GÜZEL, EĞLENCELİ BİR SU ŞİŞESİ ALABİLİRSİNİZ.

Gördükçe içmek isteyeceksiniz. İsterseniz suyunuzun içine elmaları dilimleyip atabilirsiniz. Limon, çilek, portakal ve diğer meyvelerle suyunuzu renklendirebilirsiniz.  Bu hem vücudun toksinlerden arınmasını, zayıflamanızı kolaylaştıracak hem de cildinizi güzelleştirecektir. Yatmadan önce ve kalkınca mutlaka su için.

6-Bol su için
 1. ABUR CUBUR İÇİN KENDİNİZİ SINIRLAYIN! CİPS, KOLA YERİNE ARADA PATLAMIŞ MISIR YİYEBİLİRSİNİZ.

Kuruyemiş tercih edebilirsiniz. Fındık, ceviz omega 3 bakımından zengindir. Hem sağlığınıza faydalı hem de yemesi zevkli.

7-Abur cubur için kendinizi sınırlayın
 1. YEŞİL ÇAY VE ÇEŞİTLİ BİTKİSEL ÇAYLARDAN İÇEBİLİRSİNİZ.

Faydalarını okudukça içmek isteyeceksiniz. Çok fazla faydalı ot varken neden bunlardan mahrum kalalım?

8-Yeşil çay ve çeşitli bitkisel çaylardan içebilirsiniz
 1. BEYAZ EKMEK YERİNE TAHILLI ÜRÜNLER TERCİH EDİN!

Bunun yerine besin değeri yüksek altın çöreği tercih edebilirsiniz. Omega 3, lif yönünden oldukça zengindir.

Veya tam tahıllı ekmek yiyebilirsiniz. Ekşi ekmek mayası bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bazı ekmeklerde ve altın çörekte mevcut.

9-Beyaz ekmek yerine tahıllı ürünler tercih edin
 1. PİLAV YERİNE, ARADA SEBZELİ, GARNİTÜRLÜ MAKARNA VE YOĞURTLU MAKARNA SALATASINI TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.

Abartmamanızda fayda var.

10-Pilav yerine sebzeli, garnitürlü makarna ve yoğurtlu makarna salatası
 1. SALATA YEMEK ZEVKLİ DEĞİLSE, SALATANIZI RENKLENDİRİN.

Tavuk, mısır, peynir, nar, ne kadar renkli o kadar güzel oluyor. Zencefili de sebzelerinize koyabilirsiniz, oldukça faydalı.

11-Salata yemek zevkli değilse, salatanızı renklendirin
 1. GÜN İÇERİSİNDE SÜT İÇMEK KEMİKLERİNİZİ GÜÇLENDİRECEK. SADE SÜT İÇEMİYORSANIZ MEYVELİ OLANLARINI TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.

Onları da içemiyorsanız, yoğurt yemeye özen gösterin. Meyveli veya probiyotik yoğurtları tercih edebilirsiniz. Kendiniz evde çeşitli meyvelerle çilekli, ballı smoothie’ler hazırlayabilirsiniz.

12-Gün içerisinde süt içmek kemiklerinizi güçlendirecek
 1. HERKESİN GÜNLÜK OMEGA 3 İHTİYACI 1,6 GRAM AMA BUNU BALIKTAN VE DİĞER BESİNLERDEN ALAMIYORUZ, BU YÜZDEN KAPSÜL ŞEKLİNDE ALMAMIZ GEREKİYOR.

Omega 3 beyin fonksiyonlarını düzenliyor, kalp krizine ve depresyona karşı koruma sağlıyor. Bu sizi mutlu, zinde ve sağlıklı hissettirecektir. Sağlıklı olmak için zararlı besinlerden korunmak gerekiyor ama aynı zamanda faydalıları da almanız gerekiyor. Doktor kontrolünde, bağışıklığı güçlendirmek için vitaminler de kullanabilirsiniz. Beta glukan içerenler bağışıklığı güçlendiriyor.

13-Herkesin günlük omega 3 ihtiyacı 1,6 gram
 1. MEYVENİN İÇERİSİNDE MEYVE ŞEKERİ OLDUĞU İÇİN, ÇOK FAZLA YEMEMENİZDE FAYDA VAR AMA FAYDASI BOL OLANLARI TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.

Mandalina ve portakal C vitamini açısından zengindir. Ananastaki bromelian enzimi kanser hücrelerini azaltıyor, kansere karşı koruma sağlıyor. Çok tercih edilmeyen bir meyve ama ayda bir kere yemenizde fayda var.

Avokadonun da bin bir çeşit faydası var ama oldukça acı bir meyve. Saçınıza ve yüzünüze maske yapabilirsiniz.

14-Meyvenin içerisinde meyve şekeri olduğu için, çok fazla yememenizde fayda var
 1. ZERDEÇALLI SÜT VEYA YOĞURT YEDİNİZ Mİ?

Yemediyseniz gün içerisinde yemelisiniz, çünkü alzheimerdan koruyor, kansere karşı koruyucu curcumin maddesine sahip ve doğal antidepresan. Grip olduğunuzda da balla karıştırıp yiyebilirsiniz.

15-Zerdeçallı süt veya yoğurt yediniz mi
 1. GELELİM BU ARA POPÜLER OLAN CHİA TOHUMUNA… EVET CHİA TOHUMU GERÇEKTEN MÜKEMMEL BİR BESİN.

Omega 3 yağları ve lif içeriği protein açısından çok zengin. Sindiriminizi kolaylaştırıyor. Yoğurtta biraz bekletip yiyebilirsiniz. Tok tuttuğu için diyetlerde de tercih ediliyor. Pudingler de yapılıyor.

16-chia tohumu gerçekten mükemmel bir besin
 1. VE SON OLARAK SPOR!

“İşten geldim çok yorgunum zaten, şimdi kim yapacak?” demeden önce sporun hayatınızı güzelleştireceğine kendinizi ikna etmelisiniz.

Spor salonuna gitmeseniz bile, her gün evde yapacağınız 15 dakikalık spor sizi daha dinç hissettirecek. Örneğin her gün belinizi inceltecek bir hareket çalışabilirsiniz. Veya poponuz için squat yapabilirsiniz. Uzun saatlerce spor yapmak yerine az ama sürekli yaptığınız spor size zevkli gelecektir. Alkol ve sigaranın zararlarından bahsetmek istemiyorum ama uzun yıllar sağlıklı bir hayat sizin çabanıza bağlı. Sadece biraz sabır ve irade!

17-Ve son olarak spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.