Uzmanlar bu semptomlara dikkat çekti!

Ülkemizde Covid-19 salgınına rastlanmasının ardından vatandaşlar bilinçlenmek adına Corona virüs belirtileri ile ilgili tüm detayları araştırmaya devam ediyor. Soğuk algınlığına benzer belirtilerle insan vücudunda etkisini gösteren virüsün yüksek ateş, kuru öksürük, nefes darlığı gibi semptomları bulunurken uzmanlar her belirtide sağlık kuruluşlarına başvurmak yerine vatandaşların tedbirli olarak sadece gerçekten gerektiği durumlarda hastanelere gitmelerini öneriyor. Bununla ilgili olarak ise gün içerisinde “Corona virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? Corona virüsü belirtileri nasıl fark edilir, tedavisi var mıdır?” gibi soruların cevabını araştırıyor. Haberimizde konu ile ilgili tüm detayları derledik. İşte tüm dünyayı etkisi altında bırakarak binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgınının insan vücudunda gösterdiği o semptomlar…

İlk olarak Çin’de görülen ancak sonrasında tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının ülkemizde görülmesiyle vatandaşlar “Corona virüsü belirtileri nelerdir?” sorusuna internet üzerinden yanıt aramaya başladı. Covid-19 ismiyle de bilinen bu salgının insan vücudundaki etkilerini bilmenin oldukça önemli olduğu uzmanlarca ifade edilirken ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi semptomlara dikkat edilmesi gerektiği bildirildi. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan koronavirüs danışma hattı kendisinde bu salgını taşıdığına dair şüphelenen kişilerin bilgi alabilmesini sağlıyor. Peki, Corona virüs belirtileri nelerdir, nasıl fark edilir? Ateş ve öksürük Corona virüs belirtileri arasında mıdır? İşte detaylar…

CORONA VİRÜS BELİRTİLER VE SEMPTOMLAR NELERDİR?

Çoğu kişide burun akıntısı, baş ağrısı, kuru öksürük, boğaz ağrısı gibi birçok semptomlar gösteren virüs vücuda yerleştikten hemen sonra 14 günlük bir kuluçka döneminden geçiyor ve sonrasında insan vücudunda bazı semptomlar ortaya çıkıyor. En önemli ve fark edilir semptomun yüksek ateş olduğu vurgulanırken özellikle yurt dışından gelen kişilerin 14 gün kuralında uymaları ve vücut ısılarını kontrol etmesi uzmanlar ve yetkili kişiler tarafından isteniyor.

Corona virüs belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Uzmanlar bu semptomlara dikkat çekti! Corona virüs belirtileri nasıl bulaşır? İşte tüm detaylar...

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR, NASIL FARK EDİLİR?

Corona virüsü belirtileri burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş olarak uzmanlar tarafından bildirilirken en yüksek risk grubunun bağışıklık istemi zayıf olan ve 60 yaşının üzerinde bireyler olduğunu unutmamak gerektiği bildirilmiştir.

İnsanlarda ölümcül sonuçlar doğurabilecek derecede ciddi olan bu salgından korunabilmek için en önemli detayın hijyen olduğunu unutmamak gerekir.

Solunum yollarına yerleşen bu virüsün semptomlarından biri de nefes darlığına neden olmasıdır.

Corona virüs belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Uzmanlar bu semptomlara dikkat çekti! Corona virüs belirtileri nasıl bulaşır? İşte tüm detaylar...

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Corona virüsü hayvanlarla temas yoluyla yayılabildiği gibi insandan insane genellikle enfekte bir kişinin vücut salgıları ile temasından yayıldığı biliniyor.

Virüs hasta insanlarda, öksürme, hapşırma şeklinde septomlara neden olduğundan bu durumlarda ortaya saçılan damlacıklar ile sağlıklı kişinin temas etmesi virüsün yayılmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle de gün içerisinde çokça kez el yıkamak, kolonya kullanmak, el dezenfektanı ile elleri dezenfekte etmek önem taşımaktadır.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Özel bir tedavi yöntemi yoktur. Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kaybolur. Uzman hekimler teşhis sonrası ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile belirtileri hafifletmek için tedavi uygulayabilirler. Yaşam alanlarındaki oda neminin dengelenmesi ve ılık duş ile boğaz ağrısı ve/veya öksürüğün hafiflemesine destek sağlanabilir. Ayrıca bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyku tedavi için faydalı olacaktır. Belirtiler standart soğuk algınlığı sürecinden daha kötü seyretmeye başlarsa mutlaka uzman hekime danışılması gerekir.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ DUYURDU!

  1. Enfekte olmuş olan kişiler ile yakın temastan kaçının,
  2. El hijyenine dikkat edin ve sık aralıklarla elleri en az 20 saniye süreyle sabun ve su ile yıkayın (Sabun ve su olmayan durumlarda yanınızda taşıyacağınız antiseptik özellikli alkol bazlı ürünlerle ellerinizi dezenfekte edin)
  3. Vahşi veya çiftlik hayvanlarına temastan kaşının
  4. Enfekte olduysanız eğer mesafeyi kormak, öksürürken veya hapşırırken tek kullanımlık mendiller ile ağızın ve burnun kapatılmasını sağlamak büyük önem taşımaktadır. Ayrıca elleriniz ile ağız burun gibi bölgelerinize dokunmktan kaçının
  5. Et yumurta gibi gıdaları iyi derecede pişirin
  6. Hasta kişiler mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmamasını sağlayın
  7. Mümkün olduğu kadar tıbbi maske kullanabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.