Miraslarını Çocuklarına Bırakmak Yerine Hayır Kurumlarına Bağışlayan Ünlüler

1. Ashton Kutcher ve Mila Kunis

Ashton Kutcher ve Mila Kunis

Ünlü çift çocuklarını tamamen lüksten ve ihtişamdan uzak büyüterek normal birer birey olmalarını istiyorlar. Bu yüzden çocukları için herhangi bir mal veya mülk satın almamışlar. Büyüyüp kendi işlerine sahip olunca onları destekleyeceklerini söyleyen çift, bu yolla çocuklarının sorumluluk sahibi olacaklarını söylüyor.

2. Simon Cowell

Simon Cowell

Ünlü isim oğluna miras bırakmayacağını açıkladı. Bunun yerine köpeklere yardım edeceğini veya çocuklar için yardım kuruluşlarına başvuracağını söyledi. Yıldız isim bu konu hakkında “Başkalarının başarısına yardım etmek, kendi oğlumun zengin olmasından daha önemli” demiştir.

3. Sting

Sting

İngiliz şarkıcı Sting, çocukluğunda çok yoksulluk çekmiş ve zorluklar içinde kendine şans yaratarak buralara geldiğini belirtmiş. Bundan dolayı kendisi, çocuklara yardım ederek ihtiyaçlarını bir nebze olsa da karşılamayı düşünüyor.

4. Elton John

Elton John

Yetenekli şarkcı Elton John da mirasını çocuklara bırakma taraftarı olan ünlüler arasında. John “Tabii ki çocuklarımı çok sağlam bir finansal durumda bırakmak istiyorum, ama çocuklarınıza altın tepsi vermek korkunç. Hayatlarını mahvediyor” demiştir.

5. Gordon Ramsey

Gordon Ramsey

Gordon Ramsey dünyanın en ünlü şefleri arasında yer alsa da servetini 5 çocuğuna bırakmayacağını söyledi. Ünlü şef televizyonda güçlü bir varlığa sahiptir ve “MasterChef USA”, “MasterChef Junior” ve “Hell’s Kitchen” gibi programlar aracılığıyla milyonlarca insanı yetiştirmiştir. Net değerinin 217  milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor .

6. Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg

Facebook kurucusu olarak tanınan Mark Zuckerberg, 2015 yılında doğan kızı Maxima ve eşi Dr. Priscilla Chan’a  şirket hisselerinin % 99’unu verme sözü verse de Aralık 2012’de kendisi ve karısı servetlerinin çoğunu “İnsan potansiyelini ilerletmek ve eşitliği teşvik etmek” için bağışlayacaklarını belirttiler.

7. Paul Ellen

Paul Ellen

2018’de ölen Paul Allen, Microsoft Corporation’ın girişimcisi, iş adamı ve kurucu ortağıydı. Servetinin büyük bir kısmı, yıllık 30 milyon dolar verdiği Paul G. Allen Aile Vakfı aracılığıyla bağışlandı . Ayrıca, 2003 yılında açılan ve 14 milyon dolar bağışladığı Paul G. Allen Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Merkezi’ne de sponsor oldu.

8. Jackie Chan

Jackie Chan

Hong Kong doğumlu dövüş sanatçısı , aktör ve yapımcı olan Chan, ölümünden sonra servetinin yarısını hayır kurumuna bağışlayacağını söyledi. Chan’in serveti yaklaşık 370 milyon dolar olarak bilinmektedir.

9. Andrew Lloyd Webber

Andrew Lloyd Webber

Andrew Lloyd Webber, 20. yüzyılın sonlarında pek çok oyunun yönetmeni olarak İngiltere’de başarılı olmuş besteci, yazar, yapımcı ve yönetmendir. Kendisi beş çocuğunun iş disiplinine sahip olduğunu belirterek miras bırakmayacağını açıklamıştır.

10. Kirk Douglas

Kirk Douglas

Kirk Douglas’ın 61 milyon dolarlık serveti Douglas Vakfı aracılığıyla ölümünden sonra bir hayır kurumuna bağışlanmıştır. Bu vakıf, 1964 yılında karısıyla birlikte yaşamı boyunca kendini hayırseverliğe adadığının bir göstergesi olmuştur.

11. George Lucas

George Lucas

Star Wars ve Indiana Jones hikayelerini hayata geçiren Amerikalı film yapımcısı George Lucas, “Zenginliğimin çoğunu eğitimi iyileştirmeye adıyorum, kaynaklarım elimde olduğu sürece her yaştan öğrencinin gelecek nesillerine çıtayı yükseltmeye çalışacağım” diyerek mirasını paylaşmayan ünlüler arasına girmiştir.

12. Barron Hilton

Barron Hilton

2019 yılında , otel imparatorluğunun kurucusu Conrad Hilton’un adını taşıyan oteller zinciri sahibi Barron Hilton’un vefatından sonra 1,25 milyar dolar değerindeki muazzam serveti, 8 çocuğunun ve 15 torununun ellerine geçmemiştir.Barron, vasiyetinde servetinin % 97’sinin babası tarafından yaratılan ve şimdi oğlu tarafından yönetilen bir yardım kuruluşu olan Hilton Vakfı’na bağışlanacağını açıklamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.