Koronavirüsten dolayı bulunması zorlaşan ateş ölçerlerin fiyatı, vatandaşı isyan ettirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün en belirgin özelliklerinden biri olan yüksek ateş, ateş ölçerlere olan talebi artırdı. Bu durum ateş ölçerlerin fiyatının artmasına neden olunca vatandaşlar isyan etti.

Türkiye’de koronavirüs vakalarının artmasının ardından vatandaşların yoğun talep gösterdiği kolonya, maske, eldiven ve dezenfektan gibi ürünlere ateş ölçerler de eklendi. Denizli’de, önceden 100 TL civarında satılan ateş ölçerlerin şimdilerde fiyatının 400-500 TL’lere çıkmasına hem eczacılar hem de vatandaşlar tepki gösterdi.

ZOR BULUNAN ATEŞ ÖLÇERLER YÜKSEK FİYATA SATILIYOR

Türkiye’de 400 kişiye yaklaşan koronavirüs vakası ve 4 kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında vatandaşlar, maske ve eldivene yoğun ilgi gösterdi. Kolonya satıcılarının önünde uzun kuyruklar oluşurken birçok eczane, dezenfektan temininde güçlük çekti. Bu ürünlerin yanı sıra piyasada ateş ölçerler ve bağışıklık güçlendirici vitamin ilaçları da yok satmaya başladı. Dezenfektan ve maskelerin bazı eczanelerde bulunmasına rağmen ateş ölçme cihazları hiç bulunmuyor. Girdikleri eczaneler ateş ölçer buldukları için şanslı olan bazı vatandaşlar ise bu defa yüksek fiyatla karşılaştıklarından dolayı alamadı.

”HASTALAR DA BİZ DE ŞİKAYETÇİYİZ”

Talepleri karşılayamadıkları için hem müşterilerin hem de kendilerinin şikayetçi olduğu dile getiren Eczacı Nurcan Kütük, “Bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlarda çok talep var. Koronavirüsten korunmak amaçlı; bağışıklık sistemi güçlendiren ilaçlarda, dezenfektanlarda, kolonyalarda, ateş ölçerlerde, eldiven ve maskelerde talep artışı var. Zorlanıyoruz, çünkü yeterli derecede bulamıyoruz. Bunlar çok kısıtlı sayıda ve yüksek fiyatlarda geliyor. O yüzden talebi karşılamakta zorlanıyoruz. Hastalar da biz de çok şikayetçiyiz işin açıkçası. Çünkü piyasada çok fazla bu işi yapan kişi var ama çoğuna da güvenemiyorsunuz. Normal depolardan da yeterince karşılayamıyoruz talebimizi. O yüzden de hastalara yeterince ürün sunamıyor, çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Hem fiyatları çok arttı hem de bulmakta çok zorlanıyoruz.” dedi.

”100 TL’YE SATILAN ATEŞ ÖLÇER 400-500 TL’DEN KONUŞULUYOR”

Koronavirüs salgınından sonra fiyatların artmasını hem vatandaşlar hem de kendileri için sıkıntılar oluşturduğunu söyleyen Eczacı Teoman Ceylan, “Koronavirüsten dolayı ülkemizde maske ve dezenfektan talepleri baya artmış durumda, yalnız fiyatlarını insanlar çok pahalı buluyorlar. Bu virüsten sonra çok pahalı oldu ve insanlar bulmakta zorlanıyor. Bu bağışıklık sistemi ilaçları, dezenfektan ilaçları, maskeler, antiviral ilaçlar piyasadan bir anda kayboldu. Fiyatları devlet tarafından ödenmeyen ilaçların fiyatları da arttı. Vatandaşımız da zor durumda kalıyor. Hem bulmakta zorlanıyor hem de fiyatlarını öderken zorlanıyor. Ülkemiz için inşallah hayırlı olur. Ateş ölçer şimdi piyasada yok, fiyatları da çok yüksek. 100 TL olan bir ateş ölçer şimdilerde 400-500 TL’den konuşuluyor. Vatandaş bunu nasıl alacak ben de bilemiyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.