Kıskançlığın 12 Çözümü

1) İnsan sevgisiz ise kıskançlık hissini tüm ömür boyu yaşar ve bu his ona azap yaşatır. Bu hisse kapılmamak sizin elinizde! Peki ama nasıl?

2) İnsan, nefsindeki kıskançlık hissine karşı irade göstermesi gerekiyor. O kıskansa da siz ona “hayır kıskanmaman gerekiyor” diye telkin edebilirsiniz. Küçük bir çocuğa laf anlatır gibi kendinize bunu her defasında anlatın.

3) Birinin güzelliğini, zenginliğini, karakterini kıskanmak yerine, ondaki güzel bir özelliği örnek alıp uygulayabilirsiniz. Güzelliğini kıskanıyorsanız, kendinizi güzelleştirmek için bakım, spor yapabilirsiniz.

4) Kıskanç biri olarak mı bilinmek istersiniz, nezaketli biri olarak mı? Tabi ki nezaketli. Kıskançlık yerine kendinize yeni bir özellik kazandırın. Kıskançlığa ayıracağınız vakitte, nezaket kurallarına uymaya çalışın, genel kültürünüzü artırın.

5) Bir şeyini kıskandığınız kişiye sevgi göstermek, kıskançlık hissinin en iyi çözümlerinden biri. Yapmacık sevgi yerine, gerçekten onun iyiliğini isteyerek, ona iltifat edebilirsiniz, hediye alabilirsiniz.  Sevdiğiniz birinin iyi ve güzel olması sizi mutlu etmesi gerekir. Onun iyiliği için çabalayabilirsiniz.

6) Güzelliğini kıskandığınız birini Allah’ın yarattığını düşünün. Ve Allah’ın yaratma sanatını övün. Allah’tan kendiniz için güzel şeyler isteyebilirsiniz.  Üstelik dünya hayatı geçici. Birkaç on yıl sonra herkes yaşlanıp, toprak olacak. Sizin de eliniz, yüzünüz, beğendiklerinizin, sevdiklerinizin de bedenleri  topraktaki bakteriler tarafından parçalanacak.

7) Okulda birinin daha çok sevilmesini kıskanıyorsanız, siz de sevilecek özelliklerinizi artırmak için çaba gösterin. Esprili, kaliteli, güzel huylu, sevgi dolu olmak için uğraşabilirsiniz.

8) İş yerinde, rekabet yerine, kıskandığınız birinden yardım isteyebilir, onun çalışmasını örnek alabilirsiniz. Onu kıskanmak yerine örnek almaya başlayacaksınız.

9) Eğer sevdiğiniz birini kıskanıyorsanız, bu güzel bir davranış  gibi görünse de iki taraf açısından da sıkıntı verici bir durumdur. Bir bayan da erkek de nasıl giyinmesi, nasıl davranması gerektiğini bilmesi gerekiyor.  Güven olduktan sonra zaten kıskanma olmaması gerekir.

10) Sevdiğiniz kişiyi yaratanın Allah olduğunu ve sizin için bir sevgi yarattığını düşünebilirsiniz.  Ayrıca insan Allah’ı sevmeli, çiçekleri, kedileri, insanları sevmeli, güzel ahlaklı kişileri sevmeli, güzel olan her şeyi sevmeli. Bunun böyle olması gereken bir durum olduğunu bilip,  “bir tek beni sevmeli” mantığından uzaklaşın. Siz de Allah’ın yarattığı tüm güzellikleri fark etmeye çalışıp tek bir kişiye bağlanıp ömrünüzü tüketmeyin. Sevgiyi de yaratan Allah.

11 ) “Neye göre seviyorum?” diye kendinize sorun. Eğer sevginiz menfaate dayalıysa, o zaman sevgi anlayışınızda hata var demektir. Yakışıklılığına, güzelliğine, parasına, evine, arabasına göre seviyorsanız, sevginizi gözden geçirin. Bunlar kalıcı olmayan menfaate dayalı bir sevgi. İnsan bunu kendine yakıştırmamalı. Sevdiği kişinin, ahlakındaki güzellikleri fark etmeli ve buna göre sevmelidir. Güzel ahlak çok kıymetli, bunu unutmayın!

12) Tüm güzelliklerin ve tüm sevgilerin gerçeği cennettedir. İnsan sonsuza kadar  beraber olacağı kişiyi kıskanması mantıksızdır. Tüm güzelliklerin kaynağı Allah’tır. Allah’ın yaratma sanatını da kıskanması çok mantıksızdır. Ahirette ve dünyada kendisi ve sevdikleri için Allah’tan en güzelini istemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.