İstanbul’daki dev direkler 61 yıl sonra kaldırılıyor

Avcılar’daki enerji nakil hattının yer altına alınmasının ardından 61 yıl önce dikilen 30-40 metre yükseklikteki 31 direğin sökümüne başlandı.

İstanbul'daki dev direkler 61 yıl sonra kaldırılıyor - 1

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEİAŞ), Ambarlı ile Yenibosna arasında 2015 yılında 380 bin Volt Yüksek Gerilim Yeraltı Kablo Projesi’ni uygulamaya koydu.

İstanbul'daki dev direkler 61 yıl sonra kaldırılıyor - 2

31 DİREKTEKİ HAT DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Avcılar’da hatların yer altına alınması çalışmalarının tamamlanması ardından TEİAŞ, ilçede 1960 yılında dikilen yıllar içerisinde etrafı ve altı konutlarla dolan her biri 30-40 metre yükseklikteki 31 direkteki hattı devre dışı bıraktı.

İstanbul'daki dev direkler 61 yıl sonra kaldırılıyor - 3

Direk ve hatların işlevsiz kalması ardından bunların kaldırılması için ihale açıldı. Avcılar ile Küçükçekmece arasına 61 yıl önce dikilen Ambarlı Doğalgaz Çevrim Santrali’nden 154 kiloWatt (154 bin watt) çift devreli elektriği ileten 31 direkten oluşan iletim hattının sökümünü kazanan firma çalışmalara başladı.

İstanbul'daki dev direkler 61 yıl sonra kaldırılıyor - 4

DİREKLERİN TEPESİNDEKİ İŞÇİLER

Büyük bölümü Ordu’nun Gölköy ilçesinden getirilen, yıllardır enerji nakil hatlarında kullanılan bu direklerde çalışan işçileri 40 metre yükseklikteki direklerin tepesinde gören çevredeki bina sakinleri söküm çalışmalarını hem hayranlık hem de endişe ile izledi.

İstanbul'daki dev direkler 61 yıl sonra kaldırılıyor - 5

Soğuk ve rüzgarlı havaya rağmen birkaç dakika içerisinde direğin tepesine çıkarak hatları ve buradaki halk arasında ‘fincan’ olarak bilinen porselen izolatörleri indiren işçiler, indirdikleri hatları binaların çatılarından toplayarak, kesip araca yükledi. Hatlardan arındırılan direkler de önümüzdeki günlerde kesilerek alınacak.

İstanbul'daki dev direkler 61 yıl sonra kaldırılıyor - 6

Bu çalışmayı yapan işçiler, bu işi yıllardan bu yana yaptıklarını ekmek parasının peşinde olduklarını söyledi. İşçilerden Tuncay Çelik, 1960 yılında dikilen bu hattı yıkmaya geldiklerini, bir günde 4 direkteki hat ve izolatöreri indirdiklerini, hatları binaların çatılarından topladıklarını söyledi.

İstanbul'daki dev direkler 61 yıl sonra kaldırılıyor - 7

”70-80 METRELİK DİREĞE 10 DAKİKADA TIRMANABİLİYORUZ”

Çelik, “Direk veya çatıların üzerindeyiz. Bir direğin boyuna göre tırmanma süremiz değişiyor. Avcılar’daki direklere 3 dakikada, 70-80 metrelik direğe 10 dakikada tırmanabiliyoruz” dedi.

İstanbul'daki dev direkler 61 yıl sonra kaldırılıyor - 8

”SOĞUK AMA YAPACAK BİR ŞEY YOK”

Diğer işçilerden Sinan Çelik de, “18-20 yıldır bu işi yapıyorum. 1960’ta dikilen bu direkleri eskidiği için yıkmaya geldik. İstanbul’dayız, ekmeğimizin peşindeyiz. Soğuk ama yapacak bir şey yok” diye konuştu.

İstanbul'daki dev direkler 61 yıl sonra kaldırılıyor - 9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.