Hyundai Bayon tanıtıldı! İzmit’te üretilecek

Corona virüs gölgesinde geçen 2020 yılında dev fuarların iptali ile otomotiv markaları gösterişli fuarlar ve tanıtımlar yerine online ve bireysel lansmanlara yöneldi. Pandeminin 2021’de de etkisini sürdürmesiyle fuar iptali haberleri gelmeye devam ederken firmalarda dijital ve sessiz tanıtımlarına devam ediyor. Son olarak listeye İzmit’te üretilecek olan Hyundai’nin yeni modeli Bayon eklendi. İşte corona virüs salgını gölgesinde örtüsü kaldırılan en yeni otomobil modelleri…

HYUNDAİ BAYON

Hyundai’nin İzmit fabrikalarında üretilecek olan Bayon resmen tanıtıldı. Bayon’da da piyasaya yeni çıkan birçok modelde olduğu gibi dizel motor seçeneği olmayacak.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 2

Hibrit ve benzinli motor seçeneklerine sahip olan yeni Bayon’da akıllı manuel şanzıman ve DCT olmak üzere iki şanzıman seçeneği yer alıyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 3

Aracın arka tarafında daha önce Hyundai modellerinde görmeye alışık olmadığımız yeni bir tasarım çizgisiyle karşılaşıyoruz.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 4

B-SUV Bayon’un içinde ise 10,25 inçlik dijital gösterge ekranı ve yine aynı boyutta bilgi eğlence ekranına yer verilmiş.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 5

Bayon’da sunulan 48V hafif hibrit teknolojisi, 100 ve 120 beygir güçleriyle seçilebiliyor. 1.0 litrelik T-GDi motorla sunulan bu teknoloji, 6 ileri Akıllı Manuel Şanzıman (6iMT) veya 7 ileri çift kavramalı şanzıman (7DCT) ile satın alınabiliyor.

1.0 litrelik T-GDi motorun 100 beygirlik versiyonu ise 48V hafif hibrit teknolojisi olmadan da tercih edilebiliyor. Hem manuel hem de DCT ile kombine edilen bu seçenek, Eco, Normal ve Sport olmak üzere üç farklı sürüş moduna sahip. BAYON’da beş ileri (5MT) manuel şanzımanla gelen 84 PS’lik 1.2 litre ve 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanla sunulan 1.4 litre 100 PS atmosferik motorlar da var.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 6

Tamamen yenilenerek çok sayıda ilki bünyesinden barındıran Yeni Mercedes-Benz C-Serisi, düzenlenen dijital dünya lansmanı ile tanıtıldı.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 7

Mercedes-Benz, yeni nesil C-Serisi’ni üç benzinli, üç dizel, bir de plug-in hibrit motor seçeneğiyle satacak. Tamamı dört silindirli olan motor gamında benzin kanadı 1.5 turbo C180’de 170; 2.0 turbo C300’de ise 258 bg güç sunacak. Araya konumlanan 1.5 turbo C200 ise 204 bg üretecek.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 8

Tamamı 2.0 litre olan dizeller ise C 200d’de 163, C 220d’de 200, C300d’de ise 265 bg güç sunacak. 25,4 kWh’lik bataryadan beslenen C 300e ise toplamda 313 bg güç, 550 Nm tork sunacak ve WLTP normlarına göre 100 km’ye kadar elektrik menzili verecek.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 9

Yeni S-Serisi gibi yeni C-Serisi de ikinci nesil MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence sistemi ile donatılmış.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 10

10,25 inç (26,0 cm) ve 12,3 inç (31,2 cm) olmak üzere iki sürücü ekranı boyutu seçeneği bulunuyor.

Araç fonksiyonları yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran üzerinden yönetiliyor. Standart olarak sunulan 9,5 inçlik (24,1 cm) ekran dışında isteğe bağlı olarak 11,9 inçlik (30,2 cm) bir ekran da tercih edilebiliyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 11

HYUNDAİ, YENİ ALT MARKASI IONIQ

Hyundai, yeni alt markası IONIQ’in ilk modeli olan 5’i resmi olarak tanıttı. IONIQ 5, tamamen elektrikli ve çevre dostu malzemelerle üretilen bir otomobil.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 12

Hyundai Motor Company, online bir dünya prömiyeriyle tanıttığı IONIQ 5’i kompakt bir CUV olarak lanse ediyor.

Sadece bataryalı elektrikli araçlar (BEV) üreten IONIQ, Hyundai Motor Grubu’nun yeni platformu E-GMP’yi (Electric-Global Modular Platform) kullanıyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 13

Koltuklar, tavan döşemesi, kapı döşemeleri, zemin ve kol dayama gibi iç mekandaki donanımların çoğu, geri dönüştürülmüş PET şişeler, bitki bazlı (bio PET) iplikler, doğal yün iplikler ve ekolojik deri gibi çevre dostu ve sürdürülebilir kaynaklı malzemeler kullanılarak üretiliyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 14

Kullanıcılar, 58 kWh veya 72,6 kWh olmak üzere iki pil paketi seçeneğini tercih edebiliyorlar. Ayrıca, yalnızca arka motorlu veya hem ön hem de arka motorlu olmak üzere iki elektrikli motor opsiyonu arasından seçim yapabiliyorlar. Tüm opsiyon seçeneklerinde 185 km/s’lik azami hıza ulaşılabiliyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 15

YENİ NİSSAN QASHQAİ’DE DİZELE VEDA

Nissan’ın C-SUV segmentinde en çok satan modeli Qashqai 3. nesliyle karşımızda. Nissan’ın yenilenen modellerinde olduğu gibi Qashqai’de de keskin ve köşeli hatlar hakim. 

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 16

Yeni Qashqai’nin boyu 35 mm uzarken aks mesafesinde 20 mm artmış. Genişlik ve yükseklikteyse sırasıyla 32 ve 10 mm’lik artışlar kaydedilmiş.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 17

Nissan yeni Qashqai’de dizel motorlara veda ediyor ve elektrik takviyeli benzinli motorlara yer veriyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 18

Qashqai’nin en büyük yeniliği ise e-Power adı verilen hibrit sistem. 190 beygir güç ve 330 Nm tork üreten bir elektrik motoru tekerleklere güç veriyor. 1.5 litrelik değişken sıkıştırma oranına sahip benzinli motor ise bataryaların doldurulması için jeneratör görevi görüyor.  

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 19

Honda’nın 2022 yılında tüm modellerinin elektrikli veya hibrit olmasını hedefleyen ‘Elektrikli Vizyon Stratejisi’ kapsamında üretilen yeni nesil HR-V, e: HEV hibrit güç aktarma sistemi ile yollara çıkıyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 20

İddialı bir ön ızgara tasarımıyla gelen yeni HR-V’de daha korunaklı bir iç mekan için yapılan daha keskin ve dikey kenar tasarımları da göze çarpıyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 21

Premium SUV hissini yaşatmak isteyen HR-V’de, modern görünüml döşemeler ve dokunma hissi uyandıran yumuşak malzemelere yer verilmiş. 

Konsolun ortasında da 9 inçlik bir tablet ekran kullanılmış. 

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 22
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 23

Alman devi Audi elektrikli modellerinin sayısını arttırmaya devam ediyor. Audi son olarak elektrikli sedan modeli E-tron Gt ve onun yüksek performanslı RS modelini tanıttı.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 24

Yeni e-tron GT tıpkı Porsche Taycan gibi dört kapılı bir coupe gövdeye sahip. Porsche tarafından dizeyn edilen platform üzerinde yükselen aracın altyapısı büyük oranda Taycan ile benzer.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 25

Aracın bünyesinde 93.4 kWh’lık bir batarya ve  800 volt’luk bir elektrik altyapısı söz konusu. Audi, aracın bataryasının yüzde 5’ten yüzde 80 doluluk oranına hızlı şarj ile sadece 23 dakikada ulaşabildiğini belirtiyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 26

Aracın iki aksında da birer elektrik motoru bulunuyor. Bu motorlar sayesinde E-Tron GT’nin standart versiyonu 476 beygir güç ile 630 Nm tork üretiyor. Aracın RS versiyonu ise 598 beygir güç ile 830 Nm tork gibi değerlere ulaşıyor. 

Araçta ‘overboost’ denilen ‘ani yüksek güç’ olarak tabir edilen özellik sayesinde versiyonların beygir güçleri 525 ve 640’a ulaşıyor. 

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 27

E-Tron GT’nin içinde diğer Audi modellerinde görmeye alıştığımız orta kısımdaki iki ekran yerine klima bölümü daha küçük tutulmuş. Sürücünün önünde 12.3 dokunmatik ekrana yer verilirken orta kolsolda 8.6 inçlik bilgi eğlence sistemini konumlandırılmış.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 28

Nissan büyük SUV modeli Parhfinder’ı tamamen yeniledi. Araç, önden çekişli veya 4 tekerden çekişli olarak alınabilecek.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 29

Yeni Pathfinder, 9 ileri otomatik bir şanzımana geçiş yaptı. Araç direkt injeksiyonlu 3.5 litrelik V6 motoru aynı şekilde kullanılmaya devam ediyor. Bu motor araca 284 beygir güç ile 351 Nm tork sağlıyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 30

Aracın iç kısmında ise  9.0 inç’lik bir orta konsol ekranı, 12.3 inç’lik bir dijital gösterge paneli ve bir de 10.8 inç’lik bir head-up display yer alıyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 31

Önceki neslinde 7 kişilik olan Pathfinder en arkada 3’lü koltuk kullarak 8 kişilik haline getirilmiş. 3.sıra koltukların ardında 470 litrelik bir bagaj hacmi sunuluyor.

Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 32
Corona virüs gölgesinde otomobil tanıtımları (İzmit'te üretilecek Hyundai Bayon tanıtıldı) - 33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.