Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Pompeo ile telefonda görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “İşbirliği yapmaya devam edeceğiz” derken, Dışişleri Sözcüsü Ortagus, “Bakan Pompeo cömert kişisel koruyucu ekipman bağışları için Türkiye’ye teşekkür etti” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile telefonda görüştü. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Pompeo görüşmesinde yeni tip corona virüs (Covid-19) ve bölgesel konular ele alındı.

“İŞBİRLİĞİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, telefonda görüştüğü Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele konusunu ele aldıklarını açıkladı.

Yapılan görüşmeye ilişkin Twitter’dan açıklama yayımlayan Pompeo, “Bugün Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Covid-19’la mücadelede ABD-Türkiye işbirliğini görüşmekten memnuniyet duydum. Türk ve ABD vatandaşlarını kendi ülkelerine getirmeye ve tedarik zinciri konularında işbirliği yapmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR ETTİ”

Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus da ikili arasında yapılan görüşmeye ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada salgınla mücadelede NATO’nun rolüne de vurgu yapıldığını belirten Ortagus, “Bakan Pompeo bunun yanı sıra cömert kişisel koruyucu ekipman bağışları için de Türkiye’ye teşekkür etti. Ayrıca Bakan Pompeo ve Bakan Çavuşoğlu ekonomik ve güvenlik konularındaki ikili ilişkileri ele aldı” değerlendirmesine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.