Bilim açıkladı: İnsanlar fillerden daha şişman

ABD’deki Indiana Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, insanların fillerden daha şişman olduğu açıklandı. Yağ oranları üzerinden yapılan araştırmaya göre, erkek fillerin yüzde 8,5, dişi fillerin ise vücutlarında yüzde 10 oranında yağ olduğu belirtilirken söz konusu yüzdelerin, vücudunda yüzde 15 ila 20 oranında yağ taşıyan ortalama sağlıklı bir insandan daha az olduğu ifade edildi.

ABD’deki Indiana Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hayvanat bahçesinde yaşayan fillerin sağlık durumları üzerine araştırma gerçekleştirdi.

Son yıllarda fillerin çok fazla yemek yemesi ve yeterince hareket etmemesi üzerine sağlıklarından şüphe edilen filler üzerinde yapılan araştırmaya göre, hayvanat bahçelerinde bulunan Asya fillerinin vücutlarında ortalama bir insandan daha az yağ olduğu ortaya çıktı.  

Nesli tükenmekte olan Asya fillerinin kısırlık riskiye karşı karşıya olması sebebiyle hareketlerinin azaldığı ve kendilerini yemeğe verdikleri düşünülüyordu. Ancak yeni araştırmada bu korkuların temelsiz olduğu ortaya çıktı.

‘FİLLERE ÇOK İYİ BAKILMIŞ’

Hayvanat bahçesindeki fillerin doğadaki türdaşlarına göre daha az sağlıklı olsa da sağlıklı olduklarını belirten araştırmayı gerçekleştiren ABD’deki Indiana Üniversitesi’nden Daniella Chusyd, “Obezitenin sınırları bırakın filleri, insanlarda bile açıkça tanımlanmamıştır. Filler obez değil, hatta normal bir insandan daha az yağ oranına sahipler. Hayvanat bahçesindeki görevliler fillere çok iyi bakmışlar” dedi.

Vücutlarından alınan sıvılarla yapılan araştırma sonrası fillerin yağ kütleleri erkek fillerde yüzde 8,5, dişilerde ise yüzde 10 olduğu ortaya çıktı. Söz konusu oranların, vücudunda yüzde 15 ila 20 oranında yağ taşıyan ortalama sağlıklı bir insandan daha az olduğu ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.