Antartika’da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu

Antartika’nın batısındaki Brunt Buz Sahanlığı’ndan 1270 kilometrekarelik bir buz kütlesinin koparak ayrıldığı bildirildi.

Antartika’nın batısında yer alan Brunt Buz Sahanlığı’ndan dev bir buz kütlesi koparak ayrıldı. 1270 kilometrekarelik bir buz kütlesinin sürüklenmeye başlayabileceği bildirildi.

Antartika'da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu - 2

Space.com internet sitesinde yer alan habere göre, buz sahanlığının kuzey kısmında Kasım 2020’de meydana gelen yarık gelişerek kopma noktasına geldi.

Antartika'da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu - 3

Britanya Antartika Araştırma Kurumu (BAS), ocak ayı boyunca günde yaklaşık 1 kilometre hızla ilerleyen yarığın, dün sabah saatlerinde 1270 kilometrekarelik bir kütlenin sahanlıktan ayrılmasına yol açtığını bildirdi.

Antartika'da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu - 4

Araştırmacılar, Manhattan Adası’nın 20 katı büyüklüğündeki kütlenin sürüklenerek kıyıdan uzaklaşabileceği veya buz sahanlığı yakınında yerini koruyabileceğini belirtti.

Antartika'da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu - 5

Kopuşun, doğal sürecin parçası olduğunu ifade eden uzmanlar, küresel iklim değişikliğinden kaynaklanan sıcaklık değişimlerinin etkisine dair sonuçlara varmak için daha detaylı araştırma yapılması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Antartika'da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu - 6

150 metre kalınlığındaki Brunt Buz Sahanlığı, Antartika kıyısında her yıl 2 kilometre batıya doğru sürükleniyor. Bu hareketin sonucu olarak bölgede buz dağları ve büyük buz kütleleri oluşuyor.

Antartika'da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu - 7
Antartika'da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu - 8
Antartika'da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu - 9
Antartika'da dev buz kütlesi buz sahanlığından koptu - 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.