Antalya Manavgat’ta yangın: 3 ölü

Manavgat’ta dün başlayan ve halen süren yangında 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor. Yangın bölgesi dünden bu yana yoğun duman altında. Manavgat kent merkezine ise kül yağdığı belirtiliyor. Akseki’deki yangının Oymapınar Barajı’ndaki Hidroelektrik Santrali’ne doğru ilerlediği bildirildi.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 1

Antalya’nın Manavgat ilçesinde dün farklı noktalarda çıkan orman yangınına müdahale sürüyor.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 2

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sabah yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alındığını söylemişti.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 3

Ancak rüzgarın da etkisiyle alevlerin birçok noktada etkili olduğu belirtildi.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 4

AFAD yangında 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada, “122 vatandaşımız etkilenmiştir. 58 vatandaşımızın tedavileri devam etmektedir” denildi.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 5

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Manavgat Devlet Hastanesi yoğun bakımda entübe durumunda olan 10 hastanın önlem amaçlı başka hastaneye nakledildiğini kaydetti.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 6

Pakdemirli, hastanenin yangınla ilgili herhangi bir tehlikeyle karşı karşıya olmadığını ve hizmetlerin kesintisiz devam ettiğini dile getirdi.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 7

İlçeye bağlı Dikmen Mahallesi’ndeki ormanlık alanda süren yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek kısa sürede birçok eve sıçradı.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 8

Yangında evler, sera ve tarım alanları zarar gördü. Yangın bölgesine girişler tamamen kapatıldı, bölgedeki vatandaşlar da jandarma ekipleri tarafından tahliye ediliyor.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 9

Dikmen Mahallesi’ndeki yangının, Sarılar Mahallesi’ne doğru hızla ilerlediği bildirildi.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 10

Söndürme çalışmalarına 1 uçak, 1 İHA, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinası, 960 personel ve 30 su ikmal aracı ile devam ediliyor. Sağlık Bakanlığı da bölgeye 19 ambulans, 6 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk etti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden 24 personel, 12 ekip halinde hasar tespit çalışmalarına da başlandı.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 11

Ayrıca Akseki’de başlayıp Manavgat’a sıçrayan yangınlara havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Alevlerin Oymapınar Barajı’nın doğu ve batı kısımlarına doğru yayıldığı bildirildi. 

Barajda Antalya ve çevresinin enerji ihtiyacını karşılayan hidroelektrik santrali bulunuyor.  Ekipler yangının buraya ulaşmaması için çaba gösteriyor.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 12

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, orman yangını sonrası Oymapınar Barajı’ndaki bir restoranda mahsur kalan 10 kişinin kurtarıldığını bildirdi.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 13

Bu yangın nedeniyle de Kepezbeleni, Karaöz mahalleleri ile Manavgat ilçesine bağlı Karavca, Güzelyalı, Saraçlı, Çeltikçi ve Ulukapı Mahalleri’ndeki bazı evler boşaltıldı.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 14

Mahallelerde evler, ahırlar yandı. Vatandaşlar bir yandan evlerine ulaşan yangını bahçe hortumlarıyla söndürmeye çalışırken, bir yandan da hayvanlarını bölgeden uzaklaştırıyor.

Antalya Manavgat'ta yangın: 3 ölü - 15

Yangında oluşan yoğun duman nedeniyle bölgede güneş de kayboldu. Manavgat kent merkezinde ise kül yağdığı bildirildi. Uzmanlar yoğun duman ve külün solunum rahatsızlığı olan vatandaşlar için tehlikeli olabileceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.