Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa’da orman yangınları

Türkiye, birçok noktada orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Adana, Osmaniye, Mersin, Kayseri, Antalya, Muğla ve Aydın’ın ardından Manisa Soma’dan da alevler yükseldi. Muğla’da Bodrum sınırlarına yakın Güvercinlik’te ormanlık alanda çıkan yangın bir otele sıçradı. Otelin tedbir amaçlı tahliye edilmesinin ardından akşam saatlerinde yangın kontrol altına alındı. Antalya’daki yangında ise 3 kişi hayatını kaybetti. Oymapınar Barajı’nda mahsur kalan 10 kişi de kurtarıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, şu ana kadar 34 mahallenin yangından etkilendiğini açıkladı. Mersin Silifke’deki yangın nedeniyle Antalya karayolu ulaşıma kapatıldı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 1

TÜRKİYE’NİN GÜNEY HATTI ALEVLERE TESLİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangını yaşanan bölgede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda sürekli görüşerek, yangınların kontrol altına alınmasına ilişkin yürütülen çalışmalar ve gelişmeler hakkında anlık şekilde bilgi alıyor.

Yangınlar sırasında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangından etkilenen bölgelerdeki halka geçmiş olsun temennilerini iletti.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 2

ANTALYA

Antalya’nın Manavgat ilçesinde dün öğle saatlerinde Kavaklı, Sarılar, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 3

Alevlerin tehdit ettiği 18 köy ve mahallede yaşayan vatandaşlar tahliye edildi. Özellikle Kalemler bölgesinde tahliye edilen birçok ev yangından zarar gördü.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 4

MANAVGAT YANGININDA 3 CAN KAYBI

AFAD, Manavgat’taki yangında 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada, “1’i ağır 138 vatandaşımız etkilenmiştir. 58 vatandaşımızın tedavileri devam etmektedir” denildi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 5

BARAJDA MAHSUR KALAN 10 KİŞİ KURTARILDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Oymapınar Barajı’nda 10 kişinin mahsur kaldığını ancak hayati tehlikelerinin bulunmadığını açıklamıştı. Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, mahsur kalan 10 kişinin kurtarıldığını bildirdi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 6

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat’taki orman yangınlarına 213 araç ve 481 personelle destek verdiklerini, şu ana kadar 34 mahallenin zarar gördüğünü söyledi.

Manavgat’ta 106 mahallenin 37’sine şu ana kadar su verdiliğini belirten Böcek, 69 mahalleye de su verme çalışmalarının sürdüğünü ekledi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 7

Antalya’da Akseki ilçesi Kepezbeleni Mahallesi’nde de orman yangını çıktı. Şiddetli rüzgarın etkisiyle yayılan alevler Manavgat ilçesi Oymapınar Barajı çevresine kadar geldi. Yangın nedeniyle Akseki’nin Kepezbeleni Mahallesi ile Manavgat ilçesine bağlı Karavca, Güzelyalı, Saraçlı, Çeltikçi ve Ulukapı Mahalleri’ndeki bazı evler boşaltıldı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 8

Akseki Kaymakamı Volkan Hülür, yangının saat 00.30 sıralarında başladığını söyledi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 9

Yangının kısa sürede Kepezbeleni Mahallesi’ni sardığını aktaran Hülür, “Yangın nedeniyle Kepezbeleni yolu kapandı, 13 kişi mahallede mahsur kaldı. İtfaiye, Jandarma ekiplerimizin müdahalesiyle 12 kişi kurtarıldı. Dumandan etkilenen 82 yaşındaki Hasan Ali Yüksel maalesef yaşamını yitirdi. Mahalledeki evlerin yüzde 80’i de yanmış durumda” dedi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 10

Hülür, havadan ve karadan müdahale edilen yangının mahalle içinde kontrol altına alındığını, ancak çevrede ise devam ettiğini kaydetti.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 11

ANTALYA’NIN İKİ İLÇESİNDE DAHA YANGIN

Antalya’da Manavgat’ın ardından Alanya ve Gündoğmuş ilçelerinde de ormanlık alanlarda yangın çıktı.

Alanya’nın Konaklı bölgesi Yeniköy Mahallesi’ndeki yangın havadan ve karadan yapılan müdahale ile kontrol altına alındı.

Yangında, ilk belirlemelere göre, 4 hektarlık ormanlık alan zarar gördü.

Gündoğmuş ilçesi Ortakonuş Mahallesi’ndeki ormanlık alanda rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan yangın, bölgeye sevk edilen ekiplerce kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Bölgedeki Yukarı Mahalle, tedbir amaçlı boşaltı. Sarp bölgede yer aldığı için yangına müdahalenin güçlükle yürütüldüğü öğrenildi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 12

Alanya ilçesi Konaklı bölgesi Yeniköy Mahallesi’ndeki ormanlık alanda da henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Durumun yetkililere bildirilmesi üzerine bölgeye çok sayıda ekip yönlendirildi. Yerleşim yerine yakın olan yangına, havadan ve karadan müdahale ediliyor. Yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 13

ADANA

Adana’nın Kozan ilçesindeki yangın ise dün saat 19.45 sularında çıktı. Alevler rüzgarın etkisiyle büyüdü, 7 köy boşaltıldı. Birçok ev hasar gördü.

Adana Valisi Süleyman Elban ve beraberindeki heyet, Kozan ilçesindeki yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. Bölgedeki yangının kısmen kontrol altına alındığını açıklayan Sarıeroğlu, yerleşim yerlerini tehdit etmediğini kaydetti.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 14

Aladağ’da da gece başlayan yangına müdahale sürüyor. Bazı evler tahliye edildi. Mahsur kalan 10 kişi kurtarıldı.  AFAD’dan yapılan açıklamada Adana’da dün 21 alanda orman yangını çıktığı ve yangınlardan 7 kişinin etkilendiği belirtildi.

Açıklamada ”Kozan ilçesinden Akdam, Akarca, Salmanlı, Kızlarsekisi, Ergenuşağı ve Bağözü mahallelerinden bin 680 vatandaşımızın, Aladağ ilçesinden ise 25 vatandaşımızın tahliyesi gerçekleştirilmiştir. Kozan ilçesi Kızlarsekisi, Salmanlı, Gökyüzü, Kuytucak ve Akarca mahallelerinde, Aladağ ilçesi Boztahta köyünde tahliye çalışmaları devam etmektedir” denildi. 

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 15

MERSİN

Mersin’de Aydıncık, Bozyazı ve Silifke ilçelerinde orman yangınları çıktı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 16

Aydıncık ile Gülnar ilçesi arasında yer alan Pembecik Mahallesi’ndeki kızılçam ormanında dün çıkan yangını söndürmek için bölgeye gönderilen ekipler, sabah saatlerine kadar alevlere karadan müdahale etti.

Şiddetli rüzgar nedeniyle yangına müdahalede güçlük çekilen bölgeye, çevre illerden de takviye ekipler yönlendirildi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 17

İLÇE MERKEZİNE KADAR YAYILDI

Gün boyu söndürme çalışmalarına katılan helikopterler, havanın karamasıyla müdahaleye ara verdi.

Ekiplerin karadan müdahalesi sürdüğü yangın, rüzgarın da şiddetini arttırmasıyla ilçe merkezi sınırlarına kadar yayıldı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 18

Merkez Mahalle’de Taşmasa Seyir Terası çevresine yaklaşan yangın nedeniyle güvenlik güçleri tedbirlerini arttırdı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 19

BOZYAZI’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINDA

Bozyazı ilçesinde dün başlayan ve gece saatlerinde kısmen kontrol altına alınan orman yangını, sabah tekrar alevlendi. Ekiplerin gün boyu süren çalışması sonucu bu bölgedeki yangın, saat 16.30 sıralarında kontrol altına alındı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 20

SİLİFKE’DEKİ YANGIN BİR MAHALLEYE DAHA SIÇRADI

Silifke ilçesi Boğsak mevkisindeki ormanlık alanda da henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. 

İhbar üzerine bölgeye yönlendirilen ekipler, alevlere havadan ve karadan müdahale etti.

Havanın kararmasıyla, yangına helikopterle müdahaleye ara verildi.

Şiddet rüzgar nedeniyle Boğsak’ın yanı sıra ilçenin Işıklı ve Hırmanlı Mahallesi’nde de devam eden yangın, Yeşilovacık Mahallesi’ne de sıçradı.

Bölgedeki bazı evler tedbiren boşaltılıyor.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 21

MERSİN-ANTALYA KARA YOLU YENİDEN ULAŞIMA KAPATILDI

Öte yandan, yangın nedeniyle Mersin-Antalya karayolu da yeniden çift yönlü ulaşıma kapandı.

Ekiplerin yangına müdahalesi sürüyor.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 22

OSMANİYE

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde de orman yangını ikinci gününde. Gece boyu karadan yürütülen söndürme çalışmalarına, sabah havadan destek verilmeye başlandı. Dereobası mevkisindeki yangın ise kontrol altına alındı.

ALEVLER MİLLİ PARKA SIÇRADI

21 saatlik müdahalenin ardından kontrol altına alındıktan sonra bazı bölgelerde yeniden yükselen alevler, Karatepe Aslantaş Milli Parkı’na sıçradı.

Rüzgarın da etkisiyle hızla ilerleyen alevler, Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi yakınlarına da ulaştı. Müze görevlileri tarihi eserlerin güvenli bir yere taşınması için çalışma başlatırken, itfaiye ekipleri de alevlerin müzeye ulaşmaması için mücadele veriyor.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 23

KAYSERİ

Kayseri’nin Yahyalı ilçesindeki Aladağlar Milli Parkı’nda dün başlayan yangın, Ulupınar Mahallesi’nde kısmen kontrol altına alındı. Yangında 45 hektar zarar gördü. Kapuzbaşı Mahallesi’ndeki yangını ise kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Gece boyu soğutma işlemlerinin devam ettiği yangın bölgesinde şiddetli rüzgar çalışmaları zorlaştırıyor.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 24

MUĞLA

Bir yangın haberi de Muğla’nın Marmaris ilçesinden geldi. Armutalan Mahallesi’ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 25

Havadan ve karadan müdahale edilen yangın, kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangına 30 arazöz, 5 helikopter, 1 uçakla müdahale edildiğini duyurdu.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 26

Muğla Milas Aydınlıkevler Mahallesi’ndeki zeytinlik ve makilik alanda da henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. 

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 27

BİR OTEL TAHLİYE EDİLDİ

Çevredeki vatandaşların ihbarıyla bölgeye itfaiye ve orman ekipleri sevk edildi.

Rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan yangına müdahale edildi.

Alevler, bölgeye yakın 5 yıldızlı otele kadar yaklaşınca müşteriler, tedbiren deniz yoluyla güvenli alana tahliye edilmeye başlandı. Otel çalışanları da güvenli bölgeye alındı.

Yangın, yaklaşık üç saat süren müdahaleyle evlere ve Milas Katı Atık Depolama Tesisi’ne sıçramadan kontrol altına alındı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 28

BODRUM’DAKİ YANGIN KISMEN KONTROL ALTINDA

Bölgeden gelen son bilgilere göre Güvercinlik’teki yangın kısmen kontrol altına alındı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 29

AYDIN

Aydın’ın Didim ilçesi Efeler Mahallesi Tekağaç mevkisindeki yerleşim yeri yakınında bulunan makilik alanda da yangın çıktı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 30

Bölgeden duman yükseldiğini gören çevredekiler, durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. Bölgeye itfaiye ekiplerinin yanı sıra Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı arazözler de sevk edildi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 31

DİDİM’DEKİ YANGIN KONTROL ALTINDA

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın, ekiplerin yoğun çabasıyla kontrol altına alındı.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 32

Soğutma çalışmalarının devam ettiği bölgede 10 hektarlık alanın zarar gördüğü öğrenildi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 33
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 34

MANİSA

Manisa’nın Soma ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı.

İlçeye bağlı Darkale Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alandan alevler yükseldi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 35

Rüzgarın etikili olduğu bölgedeki yangına 8 arazözle müdahale edildiği belirtildi.

Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 36
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 37
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 38
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 39
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 40
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 41
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 42
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 43
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 44
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 45
Antalya, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Manisa'da orman yangınları - 46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.