Allah var, bunu herkes kendi vicdanında bilir

Dini konularda saygıya uygun olmayan şekilde alay eden insanların bilinçaltında acı vardır. Vicdanlarının huzursuzluğu ile baş edemezler ve bunu dışarıya alaycı tavırlarla yansıtırlar.

Dini konuları ciddiyetsiz şekilde ele alarak önemsizleştirebileceklerini sanırlar. Böylece vicdanları rahat eder sanırlar. Halbuki böyle olmadığına kendileri şahitler.

Allah var. Bunu herkes kendi vicdanında bilir. Ne Darwinist yalanlarla sözde bilimsel görünüm vermek, ne de başka bir yalan bir insanın ateizmi içine sindirmesini sağlamaz. Vicdan, Allah’ın yokluğunu asla kabul etmez. İnsan dinsiz bir hayat içinde rahat edemez.

Bediüzzaman Said Nursi, dinsizliğin insanları nasıl yakıp kavurduğunu şöyle açıklamıştır:

“Çünkü imansızlık başka şeylere benzemiyor. Zulümde, günaha girmekte, büyük günahlarda birer uğursuz şeytanî zevk bulunabilir. Fakat imansızlıkta hiçbir zevk yönü yok. Dert içinde derttir, sıkıntı içinde sıkıntıdır, azap içinde azapdır.” (Mektubat, 62)

Bunu bizzat yaşadığı, en iyi gören kendisi olduğu halde bazı insanlar ateist olmayı sürdürüyor. Bu insanlarla konuşulduğunda, onları İslam’dan soğutanın her zaman “bidatlar” olduğunu görüyoruz.

Bidatlar, aslında İslam’da olmadığı halde İslam’a sonradan eklenmeye çalışılmış radikal geleneklerdir. Müslümanların bu hataları, İslam’a yüklenemez. Herkesin İslam’ı tertemiz Kuran’da öğrenmesi gerekir.

İslam özgürlük dinidir. Kişi kendi fıtratına göre İslam içinde istediği gibi yaşar. Yobazların yasaklar dünyası Kuran’da, İslam’da yoktur. Gerçek İslam, kimsenin reddetmeyeceği kadar güzeldir. Vicdanı olan her insan, İslam dini içinde neşeli, güzel ve sağlıklı bir hayat yaşar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.