Adnan Oktar davasında, 1 buçuk senedir tutuklu olan, Hulusi Gökmenli’nin beyin kanaması riskinin olduğu ortaya çıktı.

Adnan Oktar davası sanıklarından Hulusi Gökmenli, şuan Silivri’de tutuklu bulunuyor.

Bir buçuk yıldır tutuklu bulunan Adnan Oktar grubundan Hulusi Gökmenli’nin ciddi sağlık sorunları olduğu ortaya çıktı.

Hulusi Gökmenli’nin tutuklanmadan hemen önce beyin kanaması geçirdiği ve tansiyon hastası olduğu öğrenildi. Şuan beyin kanaması geçirme riski olduğunu ve zorlu hapis şartlarında kalmaması gerektiğini mahkemede dile getirdi. Bir buçuk yıldır tedavisinin düzgün bir şekilde yapılamamasından dolayı tahliyesini istedi. Adnan Oktar grubundan Ayça Gökçaylar da beyin tümörünün hapishane şartlarında ilerlediğini ve ameliyat olması gerektiğini mahkeme heyetine sunmuştu. Ev hapsine çıkarılan kedicik geçtiğimiz günlerde ameliyat oldu.

Şuan hapishanelerde ölümle burun buruna yaşayan çok fazla hasta var. Türkiye’nin kanayan bir yarasına el basan Adnan Oktar grubu, sosyal medyada cezaevlerinde sağlıksız koşullar olduğunu, bunların derhal düzeltilmesi gerektiğini ve sağlık sorunu olanlarla ilgili tedbirler alınması gerektiğini paylaştılar.  

Araştırmalara göre cezaevlerinde hasta olup da yaşamını yitiren birçok insan bulunuyor. Ağır hastalıklarla boğuşan mahkumlar, tahliye edilip tedavileri yapılabilir, suçları ev hapsine çevrilebilir veya bulunduğu cezaevlerinin uygunsuz koşulları düzeltilebilir. Bu çözümler bilirkişiler tarafından da raporlarla dile getirildi.

İnfaz kanunun 71 maddesi: “Hükümlü, beden ve ruh sağlığının korunması, hastalıklarının tanısı için muayene ve tedavi olanaklarından, tıbbi araçlardan yararlanma hakkına sahiptir. Bunun için hükümlü öncelikle kurum revirinde, mümkün olmaması halinde devlet veya üniversite hastanelerinin mahkum koğuşlarında tedavi ettirilir.”  Bu hüküm ülkemizde tam anlamıyla yürürlüğe konmalı ve yaşatılmalıdır. Şuan ağır hastalığı olan mahkumlar, en iyi yerde tedavi ettirilmeli, ölüme terk edilmemelidir.

Türkiye’de hukuğun en üst düzeyde işlemesi ve cezaevlerinin düzeltilmesi Türkiye’nin önceliği olmalıdır. Cezaevlerinde yatacak yer olmaması, sıcak su olmaması, sağlıklı yemekler verilmemesi, kirli, küflü ortamlar, soğuk ortam, kalabalık ve dar koğuşlar güzel hale getirilmelidir. Mahkumlara ahlaki, kültürel geliştirici eğitimler verilmeli, koğuşlardaki kavgalara çözümler bulunmalı, koğuşların bir eğitim yuvasına dönüşmesi sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.