8 adımda Bushveld Kertenkelesi

Resimlerdeki Bushveld Lizard (Heliobolus lugubris) olarak adlandırılan yetişkin dişi bir çöl kertenkelesidir.

Kum rengiyle yaşadığı ortama uyumlu bir şekilde kamufle olan bu sürüngen, uzun tırnakları sayesinde kum yüzeyinde rahatca yürüyebiliyor.
Yumurtadan çıktığında 5 cm boyunda ve koyu tonlarda oluyorlar. Siyah ile kaplı gövde kısmında uzun yatay çizgili sarı benekler oluyor kuyruğa doğru bu sarı renkler uzuyor.
Beyaz kumlu yüzeylerde bu rengin çok belirgin kalacağını sizde düşünüyorsunuzdur, ama yeni doğan kertenkelenin böyle bir renge sahip olmasının bir nedeni var.
Bu renkleriyle Oogpister beetle (Anthia sp.) adlı bir böceği taklit ediyor. Bu böcekler tehdit altındayken saldırganın gözüne fomik asit fışkırtma özelliği var.
Kertenkele rengiyle bu böceği taklit ederek kendisine zarar verilmesini engelliyor. Ayrıca böceğin yürüyüşünü bile taklit ediyor.
Bir yırtıcı kendisine yaklaştığında vücudunun arka kısmını havaya kaldırıyor, arka bacakları sıkıca kilitliyor daha sonra yana kayarak sarsıntılı şekilde yürüyor.
Bizim için bu haraketler korkutucu görünmeyebilir ancak yerel hayvanlar için tehlike anlamına geliyor. Bu yüzden bölgede yaşayan havyanlar kertenkeleye zarar veremiyorlar.
Allah bu kertenkeleyi taklit yeteneğiyle korumaktadır. Bize üstün ilmini ve gücünü göstermektedir.

Kaynak: https://featuredcreature.com/desert-lizards-rockin-dont-come-knockin/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.